شما اینجا هستید:خانه » اخبار آچاروب » آیا Kepler 452b زمین دوم است ؟

آیا Kepler 452b زمین دوم است ؟

این سیاره” Kepler 452b  ” نام گذاری شده و به عقیده محققان ناسا درست شبیه به زمین می باشد.سیاره Kepler 452b با اینکه هزاران سال نوری با زمین فاصله دارد اما به نظر دوقولوی سیاره آبی ماست.

Kepler-452b

هیچ سیاره‌ای تاکنون اینقدر به زمین شباهت نداشته است

پیش از این دانشمندان نتوانسته بودند سیاره ای را پیدا کنند که این ویژگی‌ها را به شکل همزمان داشته باشد: دقیقا هم اندازه با زمین باشد، به دور خورشیدی مشابه با خورشید ما بچرخد، و در منطقه ای به نام «منطقه قابل سکونت» یا Habitable Zone بچرخد؛ منطقه ای که دمای آن برای وجود و ذخیره آب مایع مناسب است.اما سیاره Kepler 452b از امروز به عنوان اولین سیاره ای یاد خواهد شد که بیشترین شباهت را به زمین دارد.

شبیه ترین سیارات به زمین که تا کنون توسط رصدخانه فضایی کپلر ناسا کشف شده است

البته سیاره Kepler 452b ، اندکی بزرگتر ، سنگین تر و پیرتر از زمین است و در فاصله ۱۴۰۰ سال نوری از زمین، در صورت فلکی ماکیان قرار دارد.این سیاره را هم شکارچی سیارات زمین مانند یا همان فضاپیمای کپلر ناسا در قالب ماموریت ” جستجو برای دنیاهای قابل سکونت یا Searching for Habitable Worlds ” کشف کرده است.

مأموریت کپلر(به انگلیسی: Kepler Mission) یک تلسکوپ فضایی ساخت ناسا است که باهدف کشف سیارات فراخورشیدی مشابه زمین به فضا پرتاب شده‌است.و برای این‌کار درخشندگی ۱۰۰٬۰۰۰ ستاره را در عرض ۳٫۵ سال بررسی می‌کند تا نشانه‌ای از کاهش درخشندگی بر اثر گذار سیاره‌ای بیابد. این ماموریت به نام منجم آلمانی یوهانس کپلر نامگذاری شده‌است.(ویکی پدیا)

فضاپیمای کپلر ناسا ( Kepler spacecraft )

جان گرانسفلد یکی از دانشمندان ارشد ناسا پس از این کشف گفته که:

تا امروز سابقه چنین شباهتی وجود نداشته است.

دانشمندان در گذشته سیاره‌های بسیاری هم‌‎اندازه با زمین را کشف کرده بودند، اما تاکنون کشف سیاره ای که به دور یک ستاره مادر همانند خورشید منظومه شمسی بچرخد، ثبت نشده بود. علاوه بر این کشف، ناسا از ثبت ۱۱ سیاره هم‌اندازه با زمین توسط کپلر خبر داده است. در میان این سیاره‌ها تنها کپلر ۴۵۲بی است که دور یک ستاره G چرخش می‌کند. ستاره‌های G مشابه با خورشید منظومه شمسی هستند.جالب است بدانید یک سال در این سیاره ۳۸۵ روز است که نزدیک به محدوده زمانی مشابه در زمین می باشد.

کپلر 452

تحلیلگر ارشد داده ناسا ، جان جنکینز نیز می‌گوید :

سیاره تازه‌ کشف‌شده هم اکنون ۱۰ درصد بیش از زمین از خورشید خود انرژی دریافت می‌کند. پیشبینی‌ها نشان می‌دهد که کره زمین ۱.۵ میلیارد سال دیگر به چنین سطحی از دریافت انرژی خواهد رسید؛ به عبارت دیگر، کپلر ۴۵۲بی آینده زمین در ۱.۵ میلیارد سال دیگر را نشان می‌دهد.

 

کشف چنین سیاره ای امیدها برای یافتن خانه دوم انسان‌ در کهکشان راه شیری را بیش از گذشته افزایش داده است. اما سوال مهم اینجاست که دستیابی فیزیکی به این سیاره‌ها تا چه زمانی به طور خواهد انجامید؟ نظر شما چیست ؟

لینک کوتاه: http://acharweb.com/?p=23795

برچسب ها: , , ,

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.