شما اینجا هستید:خانه » اخبار فناوری » انتقال اطلاعات با سرعتی معادل ۲٫۵۶ ترابایت در ثانیه

انتقال اطلاعات با سرعتی معادل ۲٫۵۶ ترابایت در ثانیه

  از آن روزها که برای دسترسی به اینترنت فقط باید از خطوط تلفن ثابت یا همان دیال آپ استفاده می کردیم و برای دانلود یک آهنگ بیشتر از یک ساعت منتظر می ماندیم دور شده ایم. در حال حاضر خطوط و کابل های مورد استفاده می توانند تا ۳۰ مگابایت در ثانیه اطلاعات را منتقل کنند، این یکی از دستاوردهای بزرگ بشر در چند سال اخیر بوده است.

حالا محققان با تاباندن پرتوهای نور توانسته اند اطلاعات را با سرعت ۲٫۵۶ انتقال دهند. این کار را یک تیم چند ملیتی متعلق به دانشگاه جنوبی کالیفرنیا انجام داده است. محققان با تبدیل ۸ پرتو نور به شکل مارپیچ (شبیه ساختمان دی اِن ای)  و انتشار آن در فضا به این تکنولوژی دست یافتند. هر کدام از این ۸ پرتو با ۰ و ۱ کدگذاری می شوند. در نتیجه ۸ جریان مختلف برای انتشار اطلاعات به وجود می آید. شاید این تکنولوژی برای ارتباطات ماهواره های فوق سریع در فضا مورد استفاده قرار بگیرد، به خاطر همین تیم محققان سعی کردند انتقال اطلاعات بین ماهواره ها را در فضای آزمایشگاهی شبیه سازی کنند. همچنین این سیستم قابلیت استفاده در بردهای کوتاه زمینی و یا استفاده در کابل های فیبر نوری که توسط سرویس دهندگان اینترنتی بکار گرفته می شود را دارد.

البته اینجا باید بگویم که سال گذشته یک تیم آلمانی توانسته بود به رکورد ۲۱ ترابایت در ثانیه دست پیدا کند. اما از تکنولوژی تاباندن نور استفاده نکرده بود. این اولین بار است که با استفاده از نور، انتفال اطلاعات با سرعتی در این حد شکل می گیرد.

آقای آلن ویلنر استاد مهندسی برق دانشگاه جنوبی کالیفرنیا می گوید ” با نور کارهایی می توان انجام داد که با الکتریسیته نمی توان. ما تاباندن نور را اختراع نکردیم اما کاربرد آن را تا انتقال ترابایتی در ثانیه افزایش دادیم.”

لینک کوتاه: http://acharweb.com/?p=305

برچسب ها: , , ,

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.