شما اینجا هستید:خانه » اخبار کوتاه » بررسی کارت گرافیک AMD Radeon R9 390X با پرچمدار انویدیا

بررسی کارت گرافیک AMD Radeon R9 390X با پرچمدار انویدیا

بررسی کارت گرافیک AMD Radeon R9 390X با پرچمدار انویدیا

000-1

طبق شایعات منتشر شده و به استناد تصاویری که در فروم Chiphell درج شده است، به نظر می رسد که ما باید به زودی شاهد کارت نسل بعدی AMD یعنی Radeon R9 390X باشیم.

این شایعات از آن جهت اهمیت می یابند که در گذشته شایعاتی مانند عرضه Radeon R200 و Maxwell GM204 از همین وب سایت به واقعیت بدل شده اند.

از آنجاییکه عرضه کارت نسل بعدی و پرچمدار AMD در نزدیک ترین زمان سه ماهه اول سال ۲۰۱۵ خواهد بود و از آنجاییکه در این نتایج ما نامی از R9 390X نمی بینیم، نمی توان به یقین اذعان داشت که این نتایج، نتایج تست ۳۹۰X است. تنها چیزی که می توان در این زمان با قاطعیت بیان داشت این است که این کارت پرچمدار AMD در نسل بعد خواهد بود و نتایج منتشر شده نیر برای نسخه آزمایشی این کارت می باشد.

در بین این دو نتیجه، یکی مخصوص کارایی کارت ها در بازی های کامپیوتری مختلف است. در این تست ها که در دقت تصویر ۲۵۶۰×۱۴۴۰  و با بالاترین جزئیات انجام گرفته شده، از کارت های هر دو شرکت nVIDIA و AMD بهره گرفته شده است. پردازنده مورد استفاده Intel Core i7-4790 با فرکانس کاری ۳٫۶۰ GHz بوده و همچنین درایورهای کارت های گرافیکی نیز ۳۴۴٫۷۵ WHQL برای انویدیا و Catalyst 14.11.1 BETA برای AMD می باشد.

000-2

با در نظر گرفتن نتایج تست می توان به پاسخی درخور رسید چراکه کارت Radeon R9 390X توانسته است هم از هم رده خود در نسل گذشته سریعتر باشد و هم از پرچمدار جبهه مقابل. Radeon R9 390X توانسته به طور متوسط ۶۵٫۶ فریم در ثانیه را به ثبت برساند و این درحالیست که کارت NVIDIA GeForce GTX 980 توانسته است تنها ۵۶٫۶ فریم را برای خود به ثبت برساند. این نشان دهنده افزایش ۱۶ درصدی کارایی ۳۹۰X نسبت به نسل پیش از خود است.

همانطور که در نتایج می بینید، کارتی که ما نام ۳۹۰X را روی آن گذاشته ایم با لقب Captain Jack شناخته می شود. این کارت علی رقم اینکه کارایی را به طرز قابل توجهی افزایش داده است اما همچنان دارای نقطه ضعفی نسبت به رقیب سبز پوش خود است. این نقطه ضعف نیز چیزی نیست جز مصرف توان این کارت که همچنان چیزی در همان حد Hawaii می باشد. اینطور که پیداست ۳۹۰X در بیشترین حالت مصرفی برابر با ۱۹۷W را داراست، اگرچه این میزان به پایین ۲۰۰W رسیده است اما همچنان نسبت به کارت های رقیب یعنی GeForce GTX 980 و GTX 970 که هرکدام دارای توان مصرفی ۱۸۵W و ۱۶۷W هستند، همچنان بیشتر است. این در حالیست که هنوز از فناوری ساخت این کارت نیز خبری منتشر نشده است چراکه شاید AMD از فناوری ساخت ۲۰ نانومتری در ساخت چیپ خود بهره برده باشد.

000-4

تأسفانه از مشخصات فنی این کارت هنوز اطلاعاتی به بیرون درز نکرده است اما اینطور که به نظر می رسد می توان انتظار نسلی جدید را نسبت به گذشته از AMD شاهد بود. نسلی که بتواند کارایی را نسبت به نسل قبل از خود به شکل چشمگیرتری افزایش دهد و همچنین بتواند مدیریت بهتری نیز در مصرف توان از خود نشان دهد.

در این شرایط منتظر پایان سال جاری میلادی می مانیم، چراکه در سال ۲۰۱۵ از قرار معلوم برای صنعت IT اتفاقات جالبی رخ خواهد داد.

منبع : دنیای آی تی

لینک کوتاه: http://acharweb.com/?p=21205

برچسب ها: , , ,

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.