شما اینجا هستید:خانه » اخبار فناوری » به دنبال معرفی آیفون ۵،افت ۶۰ میلیارد دلاری سهام اپل

به دنبال معرفی آیفون ۵،افت ۶۰ میلیارد دلاری سهام اپل


اپل در اولین تعطیلات آخر هفته بعد از معرفی آیفون ۵، توانست رکورد ۵ میلیون پیش فروش را ثبت کند که این محصول را تبدیل به سریع‌الفروش‌ترین آیفون تاریخ کرد ولی با این حال، این آمار پایین‌تر از انتظارات تحلیلگران بود و از آن تاریخ تا کنون شاهد افت ارزش کمپانی به میزان ۶۰ میلیارد دلار در بازار سهام هستیم. برای اینکه بدانید این رقم چقدر بزرگ است، کافی است اشاره کنیم که با این سرمایه می‌توان ۶ بار کمپانی نوکیا را خرید!

آیفون ۵ دارای یک نمایشگر بزرگتر نسبت به دو نسل قبلی است بنابراین چنانچه طراحان از بدنه‌ای با جنس مشابه آیفون ۴ یا ۴S در ساخت آن استفاده می‌کردند، وزن زیادی پیدا می‌کرد و این باعث می‌شد کار کردن با آن مشکل شود. در نتیجه طراحان چاره را در تغییر متریال و استفاده از آلومینیوم یافتند که به طرز چشمگیری وزن کلی دستگاه را کاهش داد و از بروز این مشکل پیشگیری کرد. ولی انتخاب‌های مهندسی در اغلب موارد مثل الاکلنگ هستند.

در این مورد خاص، استفاده از آلومینیوم سبکی اعجاب آور و لذت در دست گرفتن بالایی را به آیفون ۵ بخشیده ولی در مقابل بدنه‌ای که به روش آنودیزاسیون لعابگری شده، در مقابل خراشیدگی آسیب پذیر است. اما استفاده از آلومینیوم آنودیزه چطور بر ارزش سهام اپل تأثیر گذاشته؟

بیایید به همان آخر هفته‌ای که همه چشم به آن دوخته بودند برگردیم. تحلیلگران منتظر اعلام آمار فروش بین ۷ تا ۱۰ میلیون آیفون در اولین تعطیلات آخر هفته پس از معرفی بودند ولی رقم ۵ میلیون از سوی اپل اعلام شد. آیا این به خاطر تقاضای کم بود؟ خیر، تقاضا بالا بود ولی کمبود عرضه باعث این کاهش و در نتیجه افت سهام اپل شد. ولی بر عکس سایر مواقع که به تدریج، عرضه به تقاضا می‌رسید و تعادل را رقم می‌زد، این بار چنین نشد و انتظار می‌رود مدتی بیشتر از حد معمول این قضیه طول بکشد. علت را باید در اِعمال نظارت بیشتر در بخش کنترل کیفی آیفون ۵ جستجو کرد. زیرا تعدادی از محصولات تولید شده نه در اثر استفاده بلکه از ابتدا دارای خراش‌هایی بر بدنه بودند.

تغییر متریالی که در طول دو سال جواب پس داده بود باعث بروز مشکلاتی شد که احتمالاً اپل از قبل انتظارش را نداشت. فیل شیلر در تنها اظهار نظر رسمی از سوی کمپانی، خراش افتادن بر بدنه محصولات آلومینیومی در اثر استفاده را امری طبیعی دانسته اما همزمان با این اظهار نظر که سعی در عادی جلوه دادن این اتفاق دارد، اپل در پشت صحنه شدیداً مشغول تلاش برای کسب اطمینان از رسیدن محصولاتی بدون نقص ظاهری به دست مشتریان است. اما این هم به نظر راه حلی موقتی خواهد بود زیرا گر چه ممکن است محصولاتی بدون عیب ظاهری به دست مشتریان برسد ولی تضمینی برای خراش بر نداشتن در جریان استفاده روزانه وجود ندارد.

جان گروبر که از معتبرترین وبلاگ نویس‌های امریکا و صاحب وبلاگ معروف Daring Fireball است در بررسی خود از آیفون ۵ آن را محصولی خوانده که بهترین حس فیزیکی را موقع در دست گرفتن به کاربر منتقل می‌کند و از این رو می‌گوید که استفاده از قاب‌های محافظ برای آن نقض غرض است زیرا این محصول برای استفاده بدون قاب ساخته شده. اما آیا چنین محصولی نباید بدنه‌ای مقاوم‌تر داشته باشد؟ پاسخ مسلماً “بله” است!

در سوی دیگر، مدیران اپل در تلاش برای حداقل کردن شکایت‌ها در زمینه محصولات دارای نقص اولیه، بلافاصله به فاکسکان که سازنده و اسمبل کننده نهایی آیفون ۵ است شکایت کردند و این کمپانی هم با وضع ضوابط سخت گیرانه تر در بخش کنترل کیفی در صدد تأمین نظر آنها بر آمد. ولی همین مورد، باعث کاهش تأمین بدنه‌های آلومینیومی آیفون ۵ برای استفاده در خط تولید نهایی شده که در نتیجه عرضه محصول را با کاهش مواجه کرده. خبرگزاری بلومبرگ نوشته که حتی برخی از کارخانه‌های کمپانی فاکسکان به خاطر کمبود قاب آلومینیومی آیفون ۵، کار را متوقف کرده اند که البته فاکسکان این ادعا را رد کرده.

مسلماً اپل و فاکسکان سر انجام بر مشکلات تأمین در طرف عرضه چیره خواهند شد ولی تحلیلگران پیش‌بینی‌های فروش برای ماه‌های سپتامبر و دسامبر را به طور محسوسی کاهش داده‌اند. مهمتر از رفع کمبود عرضه این محصول، رفع مشکل اصلی است؛ یعنی مقاوم سازی بدنه آلومینیومی لعاب شده که مستعد خراش است. باید دید آیا این مشکل از طریق استفاده از روشی مطمئن‌تر برای آنودیزاسیون بدنه یا استفاده از آلومینیوم مرغوب‌تر (یا حتی آلیاژهای دیگر) حل خواهد شد یا خیر.

از اینها گذشته، انتظار می‌رود که اپل به زودی آیپد مینی را معرفی کند که شایعات و عکس‌های موجود در اینترنت، اشاره به عرضه آن در رنگ‌های متنوع دارد. باید دید که آیا این مشکل در مورد آیپد مینی هم بروز می‌کند یا اینکه اپل از قبل چاره‌ای اندیشیده. فعلاً چشم‌های تحلیلگران به نحوه رفع این مشکل دوخته شده. اپل پیش‌تر و تحت مدیریت استیو جابز نیز با مشکلاتی از این دست مواجه شده بود. مسئله آنتن‌گیت دست‌کمی از مشکل فعلی نداشت. ولی چیزی که اپل را دوباره بالا کشید، ثبات رَویه و اقدام مؤثر برای رفع مشکلات موجود در محصولاتش بود. آیا مدیران اپل در ارائه محصولاتی با کیفیت موفق عمل خواهند کرد؟ این پرسش مهم است زیرا کلید موفقیت ادامه‌دار اپل در دوران دوم اپل شناسی به شمار می‌رود.

لینک کوتاه: http://acharweb.com/?p=5311

برچسب ها: , , , , , , ,

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.