شما اینجا هستید:خانه » اسلایدر » تاریخچه ۶۰ ساله بارکد

تاریخچه ۶۰ ساله بارکد

بارکد به این دلیل که می توانست با استفاده از یک سری ماشین های دارای خطوط یا Bar های قرمز رنگ یک سری اطلاعات را رمزگشایی یا encode کند، نام بارکد را برایش انتخاب کردند از سال ۱۹۴۸ میلادی متولد شد. امروزه انواع مختلفی از بارکد ها وجود دارند. پس بگذارید نگاهی بیاندازیم به زندگی ۶۰ ساله بارکد و این که چه اتفاقاتی در طول این ۶۰ سال برای بارکد رخ داده:

تاریخچه بارکد:

زندگی بارکد ها از سال ۱۹۴۸ میلادی آغاز شد، یعنی زمانی که یک دانشجوی کارشناسی ارشد شنید که رئیس یک سوپر مارکت محلی به دنبال راهی می گردد که بتواند در زمان تصفیه حساب با مشتری، به وسیله یک تکنولوژی تمام اطلاعات محصولات خریداری شده توسط مشتری را ثبت کند.

این دانشجو شروع به امتحان راه های بسیاری کرد، اولین ایده او استفاده از جوهر ماوراء بنفش بود که هم خیلی پرهزینه بود و هم اینکه خیلی زود از بین می رفت.

بر اساس این ایده هر چند عملی اما نه چندان مفید، نسخه بعدی شامل استفاده از خطوط و نقاط تیره مورد استفاده در پیام های مورس و گسترش داده آنها به سمت پایین می شد. سپس از یک نور روشن برای پردازش اطلاعات بر روی فوتومولتیپلر تیوب ( Photomultipler Tube ) که نور را تقویت می کند استفاده می شد.

در کمال تعجب، گروهی که روی این اختراع کار می کرد در قدم بعدی ترجیح داد تا بارکد ها به شکل دایره طراحی شوند. در سال ۱۹۵۱ یکی از افرادی که در اختراع بارکد دست داشت پس از اینکه به شرکت IBM پیوست تصمیم گرفت این اختراع را گسترش دهد، اما IBM در آن زمان معتقد بود که این اختراع به دانشی نیاز دارد که بشر هنوز به آن دست نیافته. این اختراع در سال ۱۹۶۲ توسط Philco خریداری شد و سپس به شرکت رادیویی آمریکا یا RCA فروخته شد.

در همین اثنی، در سال ۱۹۵۹ یک سیستم بارکد مانند دیگر برای شناسایی واگن های قطار در حال توسعه بود که در این سیستم بارکد از خطوط یا Bar های بازتابنده آبی و زرد استفاده می شد.

اما با وجود شرایط بد اقتصادی، تا سال ۱۹۷۴ اکثر ناوگان های راه آهن نشان دار شده بودند و این سیستم بارکد به دلیل مشکلات فنی در اواسط دهه ۷۰ کاملا به فراموشی سپرده شد. اما در سال ۱۹۶۷ یک مهندس ارشد راه آهن شرکت کامپیوتری Identics را برپا کرد که این شرکت با استفاده از لیزر و آینه بارکد ها را شناسایی می کرد.

بارکد به شکلی که ما امروز آن را می شناسیم در واقع نتیجه چندین سیستم پیچیده است. در سال ۱۹۶۶ انجمن زنجیره های غذایی به صورت جدی ایده بارکد ها را دنبال کرد. این انجمن تا اوساط دهه ۷۰ میلادی اقدامات زیادی انجام داد و طرح های بسیاری را در اختیار شرکت های توسعه دهنده بارکد ها قرار داد، اما هر کدام به دلیل مشکلات فنی با شکست رو به رو شدند تا این که دست آخر استاندارد شرکت IBM مورد تایید قرار گرفت و بارکد به آن شکلی که این روز ها هنوز هم آن را به همان شکل می بینیم به وجود آمد.

اولین محصولی که بارکد آن اسکن شد یک بسته آدامس میوه ای بود که در ۲۶ ژوئن سال ۱۹۷۴ این افتخار را به نام خود ثبت کرد.

روز های سخت آغازین:

در ابتدا اسکنر هایی که توانایی خواندن بارکدها را داشتند بسیار محدود و گران قیمت بودند. بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که بارکد ها هیچ وقت به موفقیت نخواهند رسید، البته تعداد کمی از افراد و کارشناسان هم وجود داشتند که فکر می کنند اختراع بارکد در آینده ای نه چندان دور موفق خواهد شد. در نهایت حق با همین افراد کم تعداد بود و امروزه شاهد آن هستیم که بارکد ها روی هر محصولی جا خوش کرده اند.

 بارکد ها چطور کار می کنند:

در سیستم امروزی، یک لیزر تمام بارکد را اسکن می کند تا ببیند هر زمان چه مقدار نور از بارکد منعکس می شود، خطوط سفید بارکد نور بیشتری از خطوط سیاه منعکس می کند، بنابراین اسکنر می تواند بین خطوط سیاه و سفید تمایز قائل شود. بارکد های یک بعدی – بارکد هایی که از تعداد خطوط سیاه و سفید تشکیل شده اند – همگی به یک صورت عمل می کنند، با اینکه ممکن است برخی از آنها کمی متفاوت باشند و اطلاعات کمتر یا بیشتری را ارائه دهند.

همه این بارکد ها مثل کامپیوتر از اعداد باینری استفاده می کنند، به این معنی که خطوط سیاه حکم عدد صفر و خطوط سفید حکم عدد یک را دارند. پس یک بارکد در واقع یک شماره باینری طویل است. ۳ بیت اول و ۳ بیت آخر نشان دهنده نقطه آغاز و نقطه پایان بارکد هستند و ۵ بیت وسط نیز کل بارکد را به دو قسمت تقسیم می کند که در هر قسمت ۶ عدد پنهان شده است.

بنابراین اگر ۳ بیت اول و آخر و ۵ بیت وسط را از یک بارکد حذف کند با دو دسته بارکد ۶ عددی مواجه می شوید، یعنی ۱۲ عدد. کد نهایی نیز همین عدد ۱۲ رقمی است در بارکد پنهان شده و اسکنر با بررسی انعکاس نور خطوط بارکد و پردازش اعداد باینری، به این کد ۱۲ رقمی دست می یابد و اطلاعات مربوطه را با توجه به این عدد ۱۲ رقمی نشان می دهد.

نسل جدید بارکد ها:

پس از اینکه با پیشرفت فناوری، اسکنر ها هم پیشرفت کردند، نسل جدید بارکد ها که دو بعدی بودند خلق شدند. امروزه QR کد یکی از معروف ترین و شناخته ترین انواع نسل جدید بارکد ها است. کیو آر کد در ژاپن و توسط شرکت تویوتا اختراع شد. آنها این نوع بارکد را اختراع کردند تا بتوانند در طول مراحل مونتاژ ماشین های این شرکت، با استفاده از کیو آر کد ها که آنها را روی اجزای مختلف ماشین قرار می داند، سرعت خود را بالاتر ببرند. این تکنولوژی به سرعت وارد بازار دیگر محصولات ژاپن از جمله گوشی های همراه شد و پس از آن هم در جهان شناخته شد و مورد استفاده قرار گرفت. مزیت کیو آر کد ها نسبت به بارکد های یک بعدی این است که اسکنر ها می توانند در مدت بسیار کمتری اطلاعات خیلی بیشتری از کیو آر کد ها به دست بیاورند.

نتیجه:

حالا اگر بارکدی را روی یک محصول دیدید، می دانید که چیست و چه تاریخچه ای داشته. آیا به بارکد ها اهمیت می دهید یا اینکه این بارکدها با این تاریخچه جالبشان همچنان برای شما کم اهمیت هستند؟ آیا تا به حال اطلاعات یک محصول را با استفاده از بارکد آن به دست آورده اید یا این که ترجیح می دهید سوالات لازم را از فروشنده بپرسید؟ مطمئنا بارکد ها به شما دروغ نمی گویند. برای خواندن بارکدها نیز فقط به یک اپلیکیشن در اسمارت فون خود احتیاج دارید. پس بهتر است از این پس کمی جدی تر به بارکد ها فکر کنیم. اگر نظری در مورد بارکد ها دارید یا اگر حرفی دارید که می خواهید به این مطلب اضافه کنید می توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

لینک کوتاه: http://acharweb.com/?p=6666

برچسب ها: , , , , , ,

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.