شما اینجا هستید:خانه » آموزش و ترفند » آموزش شبکه و اینترنت » تنظیم مک فیلترینگ در مودم‌های خانگی

تنظیم مک فیلترینگ در مودم‌های خانگی

تنظیم مک فیلترینگ در مودم‌های خانگی

مک فیلترینگ یک ویژگی امنیتی به‌حساب می‌آید که به کمک آن می‌توان دسترسی به مودم اینترنت را محدود به کاربران خاصی کرد.مک آدرس، آدرس فیزیکی منحصربه‌فرد هر کاربر (کامپیوتر، تبلت،موبایل و …) در شبکه است. مک آدرس یک دستگاه می‌توان در قسمت تنظیمات شبکه آن مشاهده کرد. اما در این آموزش برای مشاهده‌ی مک آدرس یک دستگاه متصل به مودم، از قسمت مربوطه در مودم وارد می‌شویم.

تنظیم مک فیلترینگ

کاربرد این ویژگی زمانی است که بخواهید علاوه بر رمز اتصال به مودم، امنیت شبکه بالاتری را نیز اعمال کنید تا تنها کاربرانی که مک آدرس آنها در مودم تعریف شده است اجازه‌ی دسترسی به اینترنت را داشته باشند و یا اینکه کاربران خاصی را فیلتر کنید.همچنین کاربرد دیگر این ویژگی در محدود کردن تعداد کاربران متصل به یک مودم است. مودم‌های خانگی معمولاً بین ۱۰- ۱۵ کاربر را پشتیبانی می‌کنند و هنگامی که بیش از این تعداد کاربر به آن ها متصل شود دچار مشکل شده و کاربران به طور تصادفی قطع خواهند شد. راه حل مورد استفاده در این مواقع اضافه کردن یک مودم دیگر است اما در این حالت نیز به دلیل عدم توزیع یکسان کاربران بین ۲ مودم باز هم امکان وقوع مشکل ذکر شده وجود دارد. در اینجا نیز با تقسیم کاربران بر روی مودم ها به کمک مک فیلترینگ، می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

مسیر دسترسی به این ویژگی در مودم های مختلف متفاوت است. اما به طور کلی اولین قدم برای دسترسی به آن ورود آدرس IP مودم در مرورگر و سپس وارد کردن نام کاربری و رمز عبور است. این ۳ مقدار یعنی آدرس IP، نام کاربری و رمز عبور بر روی جعبه ی تمامی مودم ها نوشته شده است.

TP-Link

در صورتی که از مودم های TP-Link استفاده می‌کنید، با رفتن به صفحه‌ی IP & Mac Binding و سپس ARP List می‌توانید آدرس مک تمام کاربران متصل به مودم را مشاهده کنید.

در اینجا مک های مورد نظرتان را کپی کرده و سپس به قسمت Wireless-> Wireless Mac Filtering بروید. در این قسمت اگر Allow را انتخاب کنید، کاربرانی که مک آدرس آن‌ها را اضافه می‌کنید مجاز به استفاده از مودم خواهند بود و در صورت انتخاب Deny، کاربران اضافه شده اجازه‌ی استفاده از مودم را نخواهد داشت. پس از انتخاب یکی از این دو گزینه، با کلیک بر روی Add New، مک آدرس مورد نظر را کپی کنید.

D-Link

در مودم های دی لینک، این ویژگی در قسمت Advanced -> Wireless Mac Filter قابل مشاهده است. در اینجا نیز ابتدا Allow یا Deny را انتخاب و سپس لیست مک آدرس کاربران مورد نظرتان را اضافه می کنید. در مودم های دی لینک برای مشاهده مک آدرس کاربران متصل به مودم، در قسمت Status گزینه‌ی Connected Clients را انتخاب کنید و لیست کاربران متصل به دستگاه و مک آدرس آنها را مشاهده کنید.

ZyXEL

در مودم های زایکسل، ابتدا به قسمت Network رفته و سپس Wireless Lan را انتخاب کنید. در اینجا گزینه‌ی Mac Filter قابل مشاهده است. بر روی دکمه‌ی Edit کلیک کرده و در صفحه ی باز شده همانند سایر مودم ها ابتدا Allow یا Deny را انتخاب و سپس مک آدرس‌های مورد نظرتان را وارد کنید و درنهایت بر روی Apply کلیک کنید.

لینک کوتاه: http://acharweb.com/?p=24299

برچسب ها: , , , ,

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.