شما اینجا هستید:خانه » اخبار فناوری » نصب و اجرای برنامه های ویندوز بر روی لینوکس

نصب و اجرای برنامه های ویندوز بر روی لینوکس

نصب و اجرای برنامه های ویندوز بر روی لینوکس

نصب و اجرای برنامه های ویندوز بر روی لینوکس

شاید شما هم عاشق نرم افزارهای متن باز و رایگان باشید و بنابراین بهترین انتخاب برایتان استفاده از سیستم عامل محبوب و قدرتمند و در عین حال رایگان لینوکس می باشد.

اما گاهی اوقات احتیاج به بعضی نرم افزارهای ویندوزی که تنها مخصوص ویندوز است و نسخه مشابه لینوکسی را ندارد باعث عدم استفاده بسیاری از کاربران از لینوکس می شود.

به عنوان مثال می توانیم نرم افزار Rosseta Stone که یک برنامه قوی برای آموزش زبانهای خارجی مانند انگلیسی، آلمانی و… است برای سیستم عامل ویندوز عرضه می شود و نسخه لینوکسی ندارد را نام ببریم.

اگر شیفته لینوکس هستید و در عین حال نیاز به اجرای برنامه‌های ویندوز دارید با گام‌های زیر همراه شوید.

برنامه Wine را می‌توان به‌عنوان مهم‌ترین روش پیشنهاد کرد. این نرم‌افزار لایه سازگار با ویندوز را در سیستم‌عامل لینوکسی فراهم کرده و مبتنی بر روش‌های برنامه نویسی ویندوز است. برای اجرای برنامه‌ها در Wine کافی است آن را در بخش Software Center یافته و نسخه پایداری از این برنامه را روی توزیع لینوکس نصب کنید.

Wine نام برنامه است که به وسیله آن توانایی اجرای برنامه های ویندوزی را در لینوکس خواهید داشت. دانلود افزودنی های ویندوز مانند DLL ها و Internet Explorer در لینوکس برای شما مهیا میسازد.

مراحل نصب و اجرای واین؛

واین را می توان با دو روش نصب کرد، ۱- با استفاده از پکیج های سیستم عامل ۲- دانلود و کامپایل بسته

با روش اول که می تواند روش ساده تری نسبت به روش دوم باشد باید از ترمینال لینوکس استفاده کنید.

ابتدا Terminal را اجرا کرده، سپس برای استفاده و نصب پکیج ها اکانت روت را با استفاده از دستور su و سپس وارد کردن پسورد روت فعال کنید(یادتان باشد هنگام وارد کردن پسورد هیچ کاراکتری نشان داده نخواهد شد اما پسورد وارد خواهد شد).

بعد از فعال شدن روت بسته به توزیع لینوکستان با استفاده از دستورهای زیر می توانید به آسانی واین را نصب کنید.
sudo apt-get install wine
و یا
yum install wine

بعد از وارد کردن دستور بالا حجمی که برای نصب واین باید دانلود شود نشان داده خواهد شد و سوالی مبنی بر قبول کردن انجام عمل نشان داده خواهد شد که باید با استفاده از کاراکتر y و زدن اینتر اجازه آغاز عملیات دانلود و نصب داده شود.

اما اگر قصد دانلود، کامپایل و نصب بسته را دارید می توانید از این لینک این کار را انجام دهید.

در ادامه همه چیز برای اجرای نرم افزارهای ویندوزی آماده است. کافی است برای اجرا و یا نصب بر روی فایل کلیک راست کرده و گزینه Open with Wine windows program loader را بزنید.

منبع : زومیت

لینک کوتاه: http://acharweb.com/?p=20938

برچسب ها: , , ,

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.