شما اینجا هستید:خانه » متفرقه » مدیریت » پوشاندن شکاف های تماس با CRM

پوشاندن شکاف های تماس با CRM

پوشاندن شکاف های تماس با CRM

تماس با CRM
طبق ارزیابی که اخیرا صورت گرفته است ۴۰% ارتباطات با مشتری زمانی که از دست می روند دیگر پیگیری نمی شوند.

بسیاری از افراد در شرکت شما ممکن است فکر کنند مشتریانی که تماس با آن ها قطع می شود سرنخ های فروش خوبی به شمار نمی روند ولی هیچکس مطمئن نیست چون هرگز این امر بررسی نمی شود. زمانی که شما ارزش ایجاد یک سرنخ فروش را درک کنید بعد متوجه اهمیت کار می شوید. هرکدام از این تماس های از دست رفته می تواند به معنای از بین رفتن پتانسیل فروش باشد.

تماس های پیگیری نشده باعث کم شدن میزان سود یک شرکت می شود و همچنین باعث ایجاد اختلاف عقیده بین بخش های بازاریابی و فروش می شود. فقط قضیه برقراری تماس نیست، بلکه خیلی از شرکت ها مشکل پیگیری و دنبال کردن سرنخ های فروش و یا حفظ تماس با مشتریان بالقوه را دارند.

سوال آشکار اینجا این است که چرا بسیاری از تماس ها با مشتری پیگیری نمی شوند؟ دلایل مشخص فراوانی برای این امر وجود دارد ولی تمامی آن ها با عدم وجود یک سیستم پیگیری و دسته بندی نوع تماس های لازم با مشتری می شود.

در یک سازمانی که به خوبی اداره می شود برای از دست رفتن تماس ها و یا بدتر از آن سرنخ های فروش هیچ بهانه ای وجود ندارد. با کمک یک سیستم CRM ( سیستم ارتباط با مشتری ) خوب نباید هیچگونه شکاف و رخنه ای برای از لغزیدن تماس ها باشد. فرآیند مذکور باید به شفاف و جامع باشد.

ابتدا با یک فرآیند ساختاریافته شروع کنید که به محض برقراری یک فرد با شرکت شروع می شود. البته بسیاری از این تماس ها به نتیجه نمی رسند ، ممکن است محض کنجکاوی خاص فرد تماس گیرنده باشند و یا محصول مورد علاقه آن ها قرار نگیرد ولی تماس ها باید مورد بررسی قرار گیرند، دسته بندی شوند، پیگیری شوند و یا به عنوان تماسی که باید فراموش کرد عنوان گذاری شوند. در اکثر موارد چنین کاری می تواند بسیار سریع انجام شود.

چیزی که بعد از این مرحله در اختیار ما گذاشته می شود مشتریان بالقوه است، این مشتریان بالقوه باید با دقت مورد بررسی قرار گیرند و طبق پتانسیلی که سرنخ فروش آن ها دارد دسته بندی شوند. بعضی از مشتریان بالقوه مشخصا سرنخ فروش هستند. آن ها بودجه و نیاز لازم برای محصول را دارند. دیگر مشتریان بالقوه وضعیت روشنی ندارند و باید این وضعیت کاملا مشخص شود. ممکن است فعلا آماده خرید کالا نباشند ولی در آینده پتانسیل لازم را داشته باشند. باید این دو نوع مشتری بالقوه از هم جدا شوند و با استفاده از ایمیل و روش های دیگر وضعیت آن ها را پیگیری کرد و مسلما این پیگیری نباید به نحوی باشد که مشتری را آزار دهد.

بعد از برقراری تماس با سرنخ فروش چنین باید از او مراقبت کرد. با استفاده از ویژگی های سیستم CRM این فرآیند مطمئن است و با هرکدام از مشتریان بالقوه در طول کل چرخه فروش به خوبی تماس برقرار و حفظ می شود. این امر می تواند از فرستادن گاه به گاه ایمیل با تماس مکرر و یا برقراری ارتباط حضوری با یک مشتری بالقوه مهم باشد. نباید هیچکس را از قلم انداخت. سیستم CRM می تواند برای کارکنان فروش یک نوع بخش به یادآوری فراهم کند تا با افراد مختلف تماس برقرار کنند و یا حتی به صورت خودکار زمانی که شایسته باشد ایمیل ارسال کند. برقراری ارتباط یکی از مهم ترین قسمت های فرآیند فروش است و CRM می تواند در حفظ تماس های ضروری بسیار مفید و ضروری عمل کند.

این مقاله به صورت اختصاصی توسط وب سایت http://www.karasystem.co/ تهیه شده است.

لینک کوتاه: http://acharweb.com/?p=21848

برچسب ها: , , ,

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.